My Photo

« Wish me luck | Main | Tofurkey love »

Monday, November 27, 2006

Comments

Ellen

I'll have to bring this example to school! I just finished teaching unit rates - ex. if it costs $8 for 3/4 lb. of turkey, how much does 1 pould cost? I ought to email you yesterday's quiz ;)

Ellen

amy

See, that's the thing. I could totally figure out the conversion from 3/4 lb to 1 lb. I just can't figure out how ounces relate to cups! Or perhaps the issue is that it didn't occur to me that a lb does not equal a cup. So really, I think I'm lacking in common sense, not math skills. But I know that really doesn't help my cause.

The comments to this entry are closed.

Blog powered by Typepad
Member since 12/2004